Rodzaje pomp wspomagania

Fani motoryzacji i kierowcy zdają sobie sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywa pompa wspomagania. Pomaga ona kierowcy w płynnym kierowaniu i zredukowaniu siły, jaką trzeba użyć podczas skrętu.

Aktualnie istnieją trzy rodzaje układów – system elektryczny, hydrauliczno-elektryczny i ciśnieniowy. W systemie ciśnieniowym siłę wytwarza pompa, która zajmuje się tłoczeniem płynu wypełniającego układ. System hydrauliczno-elektryczny charakteryzuje się obecnością pompy elektrycznej, która włącza się podczas skrętu kół. Jeśli chodzi o system elektryczny, elementy ciśnieniowe zostały zastąpione podzespołami działającymi na prąd.

Pompa wspomagania Alfa Romeo – jakim awariom może ulec?

Dzięki temu budowa układu jest stanowczo uproszczona. Nie ma już pompy, zbiornika na płyn ani przewodów ciśnieniowych. Obniżona jest masa całego układu, a to ma wielki wpływ na zmniejszenie zużycia paliwa. Dzieje się tak również ze względu na obecność siłowników elektrycznych, które włączają się podczas skrętu. W przeciwieństwie do tego, w systemie ciśnieniowym pompa pracuje na okrągło, bez przerwy. Podczas używania układu hydraulicznego nieraz dochodzi do większych i mniejszych awarii. Takiej awarii może właśnie ulec pompa wspomagania.

Pompa wspomagania Mercedes – jak rozpoznać awarię?

Pierwszym z objawów może być wyciek oleju czy też trudność w skręceniu. Niepokojąca może być głośna praca pompy podczas jazdy na wprost oraz charakterystyczne, niepożądane buczenie. Ważne jest, aby zwrócić na to uwagę jak najwcześniej, ponieważ takie objawy mogą być przyczyną jeszcze poważniejszej awarii, która może stanowić niebezpieczeństwo dla naszego życia. W takiej sytuacji jednym z wyjść jest regeneracja i naprawa pompy, a drugim – kupno nowej.

Pompa wspomagania Fiat – naprawa czy kupno nowej?

Naprawa to ekologiczne rozwiązanie i zdecydowanie bardziej opłacalne cenowo. Pomimo to, na rynku można zakupić nowe pompy do różnych marek samochodów w przystępnej cenie. Dostępne są między innymi pompa wspomagania Alfa Romeo, pompa wspomagania BMW i pompa wspomagania Mercedes. Ważne jest jednak to, że nie można używać tych samych pomp wspomagania w każdym samochodzie. Każda z nich różni się od siebie. Dla przykładu – pompa wspomagania Fiat będzie nadawała się do innego silnika niż pompa wspomagania Volvo.

Pompa wspomagania Volvo – cena nowych i naprawianych pomp

Jeśli mowa o cenie, jaką musimy zapłacić za pompę wspomagania, tutaj wszystko zależy od sklepu oraz jej rodzaju. Jedne z tańszych pomp kosztują około 300zł, a te droższe mogą być wydatkiem w wysokości nawet 1000zł. Pompa wspomagania to ważny element układu hydraulicznego. Warto sprawdzać stan swojego samochodu i decydować się na częste przeglądy oraz samemu nasłuchiwać, czy wszystko jest w porządku.

alfa romeo pompa wspomaganiaVolvo pompa wspomagania