Uszkodzenie pompy wspomagania - czym się charakteryzuje?

Kierowcy wiedzą, jak ważnym elementem pojazdu jest pompa wspomagania i jej prawidłowa praca. Jest to główny element hydraulicznego układu wspomagania kierownicy, który ma na celu zmniejszenie siły, jaka jest potrzebna do pokonania oporu kół podczas ich skrętu. Pompa tłoczy płyn do kierownicy, gdzie zawory wyczuwają jej ruch i przepuszcza płyn do wnętrza przekładni. Niestety zdarza się, że po czasie pompa zaczyna zawodzić i nie sprawuje się już tak dobrze, jak na początku.

Naprawa pomp wspomagania – kiedy się na nią zdecydować?

Najczęstszym przejawem awarii jest przeciek. W związku z tym najlepiej zdecydować się na regenerację pompy wspomagania. Jak tak właściwie wygląda ten proces? Regeneracja pompy zaczyna się od rozebrania jej, umycia i ocenie stopnia uszkodzenia. Elementy, które nie nadają się do naprawy, zostają wymienione na nowe, a reszta zostaje poddana odpowiedniej obróbce mechanicznej. Kolejną czynnością jest wymiana łożysk i zużytych tulei. Dobrze jest również sprawdzić stan uszczelnień.

Regeneracja pomp wspomagania konieczna jest, gdy mamy do czynienia z wyciekiem oleju, przycinaniem się kierownicy albo głośną pracą pompy przy jeździe prosto. Niepokojącym objawem może być również utrudnione kierowanie autem podczas skręcania. To pierwsze oznaki tego, że czeka nas naprawa pomp wspomagania. Regeneracja pompy wspomagania prowadzona jest w oparciu o restrykcyjne procedury i z zastosowaniem procesów, takich jak przy zakładaniu nowej. Każda pompa po naprawie jest dodatkowo sprawdzana w testerze, który stymuluje pracę układu hydraulicznego. To pozwala na skontrolowanie szczelności pompy oraz przepływu oleju. Przyczyny usterki pompy mogą być różne – od pęknięć w jej materiale do uszkodzenia uszczelek. Najlepiej wybrać się do mechanika, który oceni stan pompy i całego samochodu.

Regeneracja pomp wspomagania w Warszawie

W związku z tym ważne jest, aby w odpowiednim czasie zwrócić uwagę na usterkę, ponieważ uszkodzona pompa wspomagania może wpłynąć na pracę reszty układu hydraulicznego. Przez to dodamy sobie kolejny problem, a co za tym idzie – będziemy musieli wydać o wiele więcej pieniędzy. Ponadto przy nieprawidłowej pracy pompy wspomagania warto zwrócić uwagę na wszystkie inne niepokojące sygnały. Może się okazać, że uszkodzona pompa to przyczyna poważniejszej awarii.

Regeneracja pomp wspomagania jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż kupno nowych i bardziej ekologicznym wyborem. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe i nie każda pompa nadaje się do naprawy. Pomimo wszystko najlepiej poddać ją regeneracji, o ile istnieje taka opcja.

alfa romeo pompa wspomagania